Dorost si užil domácí děkovačku! Kladenští mladíci i přes bojovný výkon padli

Další vzájemný duel energetiků s kladenskými Rytíři přinesl svižný hokej a hru nahoru a dolů. Střelci obou týmů však na branku soupeře bušili většinou marně. Úspěšnější nakonec byli energetici, kteří skórovali pětkrát. Zbývajících třicet dva střel však brankář Adam Voráček zastavil. Ani Martin Psohlavec nezůstal pozadu. O čisté konto přišel až téměř v polovině zápasu. Energetici mají po tomto utkání v čele skupiny devítibodový náskok na druhou Slavii.
Extraliga dorostu, 21., pá 24.11.2023, Karlovy Vary, KV Arena
Rytíři Kladno
5:1
2:0, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 01:06 Dyk (Tomek, Blažek; 5/5), 19:48 Habla (Tomek, Kůrka; 5/4), 27:31 Poizl (Tomek, Habla; 5/4), 52:08 Kváš (Habla, Čermák; 5/5), 53:45 Šedivec (Michalov, Magner; 5/5) – 28:25 Novák (Rambousek, Pytlík; 5/5). Rozhodčí: Němec – Malý, Deja. Diváci: 66. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 37:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
diváci66
HC Energie Karlovy Vary: Psohlavec – Čermák, Dyk, Magner, Kůrka, Postl, Bednář – Kváš, Šilhan, Poizl, Slavík, Michalov, Šedivec, Habla, Tomek, Blažek.
Rytíři Kladno: Voráček – Borkovec, Štefík, Müller, Hausner, Krása, Raulič, Háž – Valuš, Beran, Kozák, Trojna, Burger, Pytlík, Polášek, Kulich, Rambousek, Novák.

Energetici vyhráli úvodní vhazování a vypravili se do pásma. Ondřej Bednář přihrál Kryštofovi Dykovi do kruhu, ale tomu kotouč vypíchli bránící hráči. Další akci Energie založil Vlastimil Blažek a zakončoval ji Petr Tomek, který pálil na kladenskou branku. Kotouč se od Voráčkových betonů odrazil před Kryštofa Dyka. Ten dobře mířenou ranou v čase 1:06 otevřel skóre. Po otočení hry se musel mít na pozoru Martin Psohlavec. K nebezpečné situaci došlo v páté minutě, když kousek od tyčky karlovarské branky vyplaval kotouč před Dominikem Pytlíkem, který se k němu hned hnal, ale jeden z energetiků byl rychlejší a nebezpečí zažehnal.

Snahy kladenských mladíků o založení akce hatili energetici většinou hned v zárodku a pokud se přece jenom Rytíři do akce dostali, zasáhl Martin Psohlavec. Po návratu z trestné lavice se kotouče ujal Jakub Habla a vydal se s Markem Michalovem ke kladenské brance. Marko však nestihl kvůli bránícím hráčům pořádně zamířit a kotouč prošel kolem tyčky na špatné straně branky. Stejně dopadlo i následné nahození Filipa Čermáka. Proti dělovce Pavla Kůrky od modré už musel Adam Voráček zasáhnout.

V polovině třetiny se do brejku dostal Dominik Pytlík, kousek od branky byl však obklopen několika energetiky a jeho mise skončila v rohu kluziště. O chvíli později to kladenský útočník zkusil z úhlu znovu, ale po jeho střele se halou rozlehlo jenom zadunění betonu Martina Psohlavce, který ucpal prostor u tyčky. Blokem jednoho z karlovarských mladíků skončila střela Jana Valuše.

Ke konci třetiny dostali energetici krátce za sebou dvě početní výhody. V té první zahrozili David Poizl a Lukáš Slavík, ale kladenský gólman jejich střely za sebe projít nenechal. Využita byla až druhá početní výhoda, kdy v čase 19:48 přesilovkovou kombinaci Petra Tomka a Pavla Kůrky zakončil z mezikruží Jakub Habla - 2:0.

V úvodu druhé části se u své střídačky do kotouče opřel Eliáš Hausner, jenomže pozorného Martina Psohlavce nepřekonal. Ve dvacáté osmé minutě založili akci Jakub Habla a Petr Tomek a kotouč do odkryté části branky kousek od spodní hranice kruhu poslal David Poizl - 3:0. O necelou minutu později se k osamocenému Barnabáši Novákovi dostal kotouč a ten svůj únik proměnil střelou nad Psohlavcovo rameno - 3:1.

Vstřelená branka na kladenské mladíky zapůsobila jako elixír a krátce poté Matěj Rambousek vyprášil betony karlovarského gólmana. Do konce třetiny museli několikrát do akce oba gólmani. Ve čtyřicáté druhé minutě si Šimon Šilhan ve vlastním oslabení vzal na mušku tyčku kladenské branky, jenomže Adam Voráček se nenechal nachytat a všechny škvíry utěsnil. Energetici v této části na své hosty hodně tlačili. Adam Voráček však jejich pokusy bravurně likvidoval. Ke kapitulaci ho donutil až Michal Kváš, v čase 52:08, když využil zmatku před brankou a dorazil do ní kotouč po akci Jakuba Hably a Filipa Čermáka.

Na druhé straně poslal Jan Valuš z kruhu dělovku na karlovarskou branku a i tentokrát jeho naději spálil Martin Psohlavec. Pátá odbila v padesáté čtvrté minutě, když Marko Michalov poslal kotouč na Matyáše Šedivce, který z kruhu pálil ke vzdálenější tyčce - 5:1. U zrodu této akce byl Oskar Magner, který ve středním pásmu ustál souboj s jedním ze soupeřů a stihl kotouč poslat Markovi. V padesáté osmé minutě pálil od modré Jakub Borkovec, ale také on narazil na zavřenou branku. Nejen díky výkonu Martina Psohlavce se energetici radovali z další výhry a po zásluze si užili děkovačku před svými fanoušky.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):

I když jsou kladenští Rytíři momentálně poslední, tak jejich výkon má vzestupnou tendenci a utkání jsme rozhodně nechtěli podcenit. Kluci věděli, že soupeř je bojovný a přistoupili k tomu poměrně zodpovědně. Povedl se nám vstup do utkání, což nás uklidnilo a dalo nám to možnost kontrolovat průběh. Jsme rádi za tři body a Rytířům přejeme hodně štěstí v nadstavbě o play-off.

Radek Hlavatý (Rytíři Kladno):

Tak já osobně považuji Vary za jednoho z adeptů na titul. Mají silný tým a i když dnes nastoupili v jiné sestavě, tak ukázali svoji kvalitu. My jsme bohužel měli špatný vstup do utkání. Hned po naší chybě jsme prohrávali, což úvod zápasu poznamenalo. Pak se hra relativně srovnala. Ke konci třetiny rozhodla naše dvě oslabení po zbytečných faulech. Ve druhé třetině jsme inkasovali další gól v oslabení, ale pak jsme dokázali dát na 3:1. Náš gólman podal velmi dobrý výkon a držel nás v zápase. Ve třetí třetině jsme doufali, že se nám podaří snížit, abychom zápas zdramatizovali. Nějakých čtrnáct minut byla hra vyrovnaná, ale bohužel dostali jsme čtvrtou branku a pak rychle pátou a to rozhodlo o tom dnešním utkání. Nejlepší výkon podal náš brankář. Musíme se poučit z těch chyb, abychom se posunuli dál. Gratuluji Varům k zaslouženému vítězství.